Veterinarinėms klinikoms

Pirmoji pagalba

Kūno priežiūros priemonės

Maisto papildai

Menopauzė – simptomai ir priežastys

Moteris gimsta turėdama visus kiaušinėlius, kurie yra saugomi jos kiaušidėse. Kiaušidės taip pat gamina hormonus estrogenus ir progesteroną, kurie kontroliuoja menstruacijas ir kiaušinėlių išsiskyrimą (ovuliaciją). Menopauzė įvyksta tada, kai kiaušidės nebeišleidžia kiaušinėlio kiekvieną mėnesį ir menstruacijos sustoja.

Menopauzė yra laikas, kuris pažymi jūsų mėnesinių ciklų pabaigą. Tai diagnozuojama prabėgus 12 mėnesių be mėnesinių. Menopauzė gali įvykti 40–50 metų, tačiau vidutinis amžius yra apie 51 metus.

Menopauzė yra natūralus biologinis procesas. Bet fiziniai simptomai, tokie kaip karščio bangos ir emociniai menopauzės simptomai, gali sutrikdyti miegą, sumažinti energiją ar paveikti emocinę sveikatą.

 

Simptomai

Mėnesiais ar metais iki menopauzės (perimenopauzės) gali atsirasti šie požymiai ir simptomai:

Simptomai, įskaitant menstruacijų pokyčius, kiekvienai moteriai yra skirtingi. Greičiausiai, prieš pasibaigiant laikotarpiams, jūs patirsite tam tikrų sunkumų.

Nereguliarūs menstruacijų periodai perimenopauzės metu yra tikėtini. Dažnai menstruacijos praleidžia mėnesį ir grįžta arba praleidžia kelis mėnesius, o po to kelis mėnesius pradeda mėnesinių ciklus. Laikotarpiai taip pat paprastai būna trumpesni, todėl jie yra arčiau vienas kito. Nepaisant nereguliarių periodų, nėštumas yra įmanomas. Jei praleidote periodą, tačiau nesate tikri, kad pradėjote menopauzės perėjimą, apsvarstykite atlikti nėštumo testą.

 

Kada kreiptis į gydytoją?

Laikykitės reguliarių vizitų pas gydytoją, kad gautumėte profilaktinę sveikatos priežiūrą, ar jei iškiltų kokių nors medicininių problemų. Tęskite šiuos susitikimus menopauzės metu ir po jos. Profilaktinė sveikatos priežiūra, kai senstate, gali apimti rekomenduojamus sveikatos patikrinimo testus, tokius kaip kolonoskopija, mamografija ir trigliceridų patikra. Gydytojas taip pat gali rekomenduoti kitus testus ir egzaminus, įskaitant skydliaukės tyrimus, jei tai rekomenduota anamnezėje, ir krūties bei dubens patikras.

 

Gydytojas taip pat gali ištirti jūsų kraują, norit patikrinti:

  • Folikulus stimuliuojantį hormoną (FSH). Paprastai padidėja artėjant menopauzei.
  • Estradiolį. Tai gydytojui nurodo, kiek estrogeno pagamina jūsų kiaušidės.
  • Skydliaukės hormonus. Tai rodo jūsų skydliaukės problemas, kurios gali turėti įtakos mėnesinėms ir sukelti simptomus, kurie atrodo kaip menopauzė.

Visada kreipkitės į gydytoją, jei po menopauzės kraujavo iš makšties.

 

Menopauzės atsiradimo priežastys

Menopauzė gali atsirasti dėl:

Natūralus reprodukcinių hormonų sumažėjimas. Artėjant 30-ųjų metų pabaigai, kiaušidėse pradeda mažėti estrogeno ir progesterono - hormonų, kurie reguliuoja menstruacijas - ir jūsų vaisingumas mažėja. 40 metų amžiaus jūsų mėnesinės gali būti ilgesnės ar trumpesnės, sunkesnės ar lengvesnės, dažnesnės ar retesnės, kol galiausiai - vidutiniškai iki 51 metų - jūsų kiaušidės nustoja gaminti kiaušinius, o mėnesinių nebėra.

Histerektomija. Histerektomija, pašalinanti jūsų gimdą, bet ne kiaušides, paprastai nesukelia tiesioginės menopauzės. Nors mėnesinių nebėra, kiaušidės vis tiek išskiria kiaušinius ir gamina estrogeną bei progesteroną. Bet operacija, pašalinanti ir jūsų gimdą, ir kiaušides (visa histerektomija ir dvišalė ooforektomija), sukelia neatidėliotiną menopauzę. Jūsų mėnesinės iš karto nutrūksta, ir jūs greičiausiai patirsite karščio bangas ir kitus menopauzės požymius ir simptomus, kurie gali būti sunkūs, nes šie hormoniniai pokyčiai įvyksta staiga, o ne per kelerius metus.

Chemoterapija ir spindulinė terapija. Ši vėžio terapija gali sukelti menopauzę ir sukelti tokius simptomus kaip karščio bangos gydymo kurso metu arba iškart po jo. Menstruacijų (ir vaisingumo) sustabdymas, po chemoterapijos, ne visada yra nuolatinis, todėl vis tiek gali būti pageidautinos kontracepcijos priemonės.

Pirminis kiaušidžių nepakankamumas. Maždaug 1 procentas moterų menopauzę išgyvena iki 40 metų (priešlaikinė menopauzė). Menopauzė gali atsirasti dėl pirminio kiaušidžių nepakankamumo - kai kiaušidėse nesusidaro normalus reprodukcinių hormonų kiekis - dėl genetinių veiksnių ar autoimuninės ligos. Tačiau dažnai negalima rasti priežasties. Šioms moterims hormonų terapija paprastai rekomenduojama bent iki natūralaus menopauzės amžiaus, siekiant apsaugoti smegenis, širdį ir kaulus.

 

Komplikacijos

Po menopauzės padidėja tam tikrų sveikatos sutrikimų rizika. Pavyzdžiai:

Širdies ir kraujagyslių ligos. Kai estrogeno lygis mažėja, padidėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika. Širdies ligos yra pagrindinė moterų ir vyrų mirties priežastis. Taigi svarbu reguliariai sportuoti, valgyti sveiką mitybą ir palaikyti normalų svorį. Kreipkitės į gydytoją patarimo, kaip apsaugoti savo širdį, pavyzdžiui, kaip sumažinti cholesterolį ar kraujospūdį, jei jis per aukštas.

Osteoporozė. Dėl šios būklės kaulai tampa trapūs ir silpni, todėl padidėja lūžių rizika. Per pirmuosius kelerius metus po menopauzės galite greitai prarasti kaulų tankį, padidindami osteoporozės riziką. Osteoporoze sergančios moterys po menopauzės yra ypač jautrios stuburo, klubų ir riešų lūžiams.

Šlapimo nelaikymas. Jūsų makšties ir šlaplės audiniai praranda elastingumą, todėl gali atsirasti dažnas, staigus, stiprus noras šlapintis, o po to nevalingas šlapimo netekimas (potraukio nelaikymas) arba šlapimo netekimas kosėjant, juokiantis ar keliant (streso nelaikymas). Dažniau galite turėti šlapimo takų infekcijas. Dubens dugno raumenų sustiprinimas atliekant Kegelio pratimus ir naudojant vietinį makšties estrogeną gali padėti sumažinti šlapimo nelaikymo simptomus. Hormonų terapija taip pat gali būti veiksminga šlapimo takų menopauzės ir makšties pakitimų, galinčių sukelti šlapimo nelaikymą, gydymo galimybė.

Seksualinė funkcija. Makšties sausumas dėl sumažėjusios drėgmės gamybos ir elastingumo praradimo gali sukelti diskomfortą ir nedidelį kraujavimą lytinių santykių metu. Taip pat sumažėjęs jautrumas gali sumažinti jūsų seksualinio aktyvumo potraukį (libido). Gali padėti vandeniniai makšties drėkikliai ir tepalai. Jei makšties lubrikanto nepakanka, daugeliui moterų naudingas gydymas vietiniu makšties estrogenu, kurį galima įsigyti kaip makšties kremą, tabletę ar žiedą.

Svorio priaugimas. Daugelis moterų priauga svorio per menopauzę ir po menopauzės, nes sulėtėja medžiagų apykaita. Jums gali tekti valgyti mažiau ir daugiau sportuoti, tik norint išlaikyti esamą svorį.